paper plain icon
פנו אלינו כאן
close icon
אנחנו כאן, תמיד לשירותכם!
רוצים שנציג טדי ישוב אליכם? השאירו פרטיכם כאן ונתקשר בהקדם

כול מה שכדאי לדעת על הפחתת היטל השבחה


הפחתת היטל השבחה אחת מהשאלות ששמאי המקרקעין נתקלים בה לעתים נוגעת לדרכים שבהן ניתן לנקוט לצורך הפחתת היטל השבחה. הרשויות המקומיות, מטבע הדברים, תשאפנה תמיד להוציא מהנישומים את השומה הגבוהה ביותר. 

עם זאת, מהנתונים הסטטיסטיים עולה ש- 70% מהאנשים אינם מערערים על גובה ההיטל, אם מחוסר ידיעה או ההחלטה לוותר מראש על זכות הערעור מהחשש להתעמתות מול גוף ציבורי אשר נתפס בעיני רבים כבלתי מנוצח. 

הרשויות המקומיות מצידן מודעות היטב לחשש ואף בונות על כך שהנישומים יוותרו. אנשי הצוות המקצועי מבית טדי שמאים מציינים שהמציאות בשטח מוכיחה שבמהלכים אסטרטגיים מתוחכמים ניתן לא אחת להוביל להפחתת היטל השבחה ולחסוך בכך סכומים עצומים של מאות אלפי שקלים.

מהו בעצם היטל השבחה? 

היטל השבחה הנו תשלום חובה הנדרש מבעל הנכס על ידי הוועדה המקומית, כתוצאה מעליית ערך המקרקעין בעקבות אישור תכנית בניין עיר, התרת שימוש חורג ואו התרת הקלה מתכנית. שיעור ההיטל הוא 50% מגובה ההשבחה ונקבע על ידי שמאי מקרקעין. 

תשלום ההיטל חל במועד "מימוש הזכויות" במקרקעין, דהיינו ביום מכירת הזכויות במקרקעין, ביום קבלת היתר הבניה או ביום תחילת השימוש בזכויות הבניה בפועל. ניתן בהחלט להוביל להפחתת היטל השבחה בשיעור מרבי, אך זה מותנה בייעוץ המתאים. 

לפיכך, עם קבלת הדרישה לתשלום ההיטל, כדאי בשלב הראשון למהר ולהיוועץ בשמאי מקרקעין המתמחה בתחום ושמאחוריו עומד ניסיון מוכח, כדי שיבדוק היכן נקודות התורפה שלה ואם אכן ישנה עילה להפחתה.

הדרכים שבהן ניתן להגיש ערר 

ההשבחה הנה, למעשה, ההפרש שבין שווי הנכס בטרם ולאחר הפעולה התכנונית שהובילה להשבחה. שווי נכס המקרקעין עשוי להיות מושפע ממגוון רחב של גורמים שונים, החל ממהות הנכס ומיקומו, דרך זכויות קנייניות, קרבה לגורמים סביבתיים שפוגעים או משביחים את הנכס, כמו גם זכויות תכנוניות, מגבלות משפטיות ורכיבים ספקולטיביים, כשבכול רכיב מהרכיבים הללו ייתכנו מחלוקות. לדוגמה, מחלוקת בנוגע לערכי השווי או מחלוקת הנובעת מפרשנות שונה של הוראות התכנית. 

ישנן כמה דרכים שבהם ניתן לנקוט להפחתת היטל השבחה בהתאם לממצאי בדיקת שמאי המקרקעין שאליו פנינו, כגון פנייה בבקשה לוועדה המקומית לתיקון השומה במקרים שבהם נפלה טעות ביחס לפרטי הנכס או לנתונים הפיזיים, בקשה למינוי שמאי מכריע לגבי מחלוקות על גובה השומה או פנייה לוועדת ערר מחוזית המטפלת בעררים בנושא פיצויים והיטל השבחה במקרים של מחלוקת הן על עצם החיוב והן על גובה השומה.

לקוחות
ממליצים
עו"ד מני בן מאור

מנכ"ל קבוצת דייברגון נדל"ן

חברת טדי שמאות וניהול מספקת לחברת דייברגון שירותי שמאות משנת 2013. עד כה ערכה החברה כ - 120 דו"חות אפס ובחינות כלכליות של פרוייקטים בתחום התחדשות עירונית/תמ"א 38/פינוי בינוי. על סמך דו"חות אלה חברת דייברגון, השקיעה כ – 80 מיליון ₪ ב- 19 פרויקטים של התחדשות עירונית ש -16 מהם הסתיימו זה מכבר בהצלחה.

ברצוננו להדגיש כי טדי מספק שירות מקצועי ויעיל תוך עמידה בלוחות זמנים.

rating
רשות מקרקעי ישראל

תקופת השירות כחלק מצוות שמאי המאגר של רשות מקרקעי ישראל: 2005 - 2017

עבודתך המקצועית, אשר נעשתה תוך נאמנות ומחויבות למערכת, ראויה לציון.

ניכר כי השירות ניתן מתוך אכפתיות והבנת צרכי הרשות.

rating
חברת בזק

איל טדי הראל מספק מעל 10 שנים שירותי שמאות מקרקעין לחברת בזק.

השירות המקצועי של איל טדי הראל כולל הערכות שווי שוק של נכסים, וכן בחינת חלופות השבחה ואפשרויות לנכסי בזק השונים. איל מטפל גם בהפחתת חיובי היטל השבחה וכן עורך עבור החברה חוות דעת מומחה לבית משפט לפי צורך.

אני סמוך ובטוח כי גוף שיעבוד עם איל טדי הראל ייהנה מרמת מקצועיות ושירות גבוהים בשילוב עם מידות ראויות.

rating
עו"ד אופיר פורת

לשעבר היועץ המשפטי של החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה בע"מ

טדי, היה לי העונג לעבוד איתך לאורך השנים. 

עבודתך המקצועית בכתיבת חוות הדעת ובחקירות בבית המשפט עזרו לנו מאוד בעשיית הצדק ההיסטורי!

תודה ואשמח להיות בקשר!

rating
ניר אנגל

דרור אנגל נכסים בע"מ

השמאי איל טדי הראל מלווה את חברתנו בהכנת שומות למטרות שונות מזה מספר שנים.

נוכל להמליץ עליו בחום ולציין את הישגיו המרשימים בעבור חברת דרור אנגל נכסים שחסכו לחברתנו מאות אלפי שקלים בחיובי היטלי השבחה וכן את מקצועיותו, בין היתר, גם בהתייעצויות אשר אנו עורכים עימו מעת לעת לגבי נכסים קיימים וחדשים, והכל עם תודעת שירות גבוהה ואנרגיה טובה הראויים לציון. 

rating
יו בנק
הבינלאומי
אוצר החייל
מסד
עריית תא
אור יהודה
דיווטרון
בזק
גני תקוה
גבעת שמואל
הימנעותה

למידע וקבלת יעוץ השאירו פרטיכם כאןואנחנו נחזור אליכם בהקדם