paper plain icon
פנו אלינו כאן
close icon
אנחנו כאן, תמיד לשירותכם!
רוצים שנציג טדי ישוב אליכם? השאירו פרטיכם כאן ונתקשר בהקדם

כל מה שחשוב לדעת בטרם הגשת בקשה להפחתת היטל השבחה


הפחתת היטל השבחהמעוניינים להגיש בקשה להפחתת היטל השבחה? חשוב להבהיר שהגשת בקשה להפחתת היטל השבחה צריכה להיעשות בתוך 45 יום ממועד קבלת דרישת התשלום. עם זאת, אנשי הצוות המקצועי מבית טדי שמאות וניהול מציינים שקיימות שתי דרכים שונות לביצוע ההליך, והבחירה באחת מהן תלויה, למעשה, בסיבות שבגינן מגיעה ההפחתה.

 

היטל ההשבחה מוגדר כתשלום תשלום חובה של בעל הנכס לרשות המקומית בעקבות אישור תב"ע (תכנית בניין עיר לתוספת שיעורי בניה בנכס), אישור לשימוש חורג (שימוש בנכס שלא למטרה שהוגדרה לו בתב"ע) או אישור הקלה (סטייה מתכנית בניין עיר ומתן היתר לחריגה כמותית כגון תוספת זכויות בנייה, תוספת שטח, תוספת קומות, חריגה מגבולות קווי הבניין ועוד).

 

סיבות שבגינן אפשר להפחית או לבטל את היטל ההשבחה

היטל ההשבחה מוטל על פי חוק על האדם שהיה בעליו של הנכס במועד אישור התכנית בעירייה. שיעור ההיטל מחצית משווי עליית ערך הנכס בעקבות אישור תכנית הבניה .תשלום ההיטל מתבצע במועד מימוש זכויות הבנייה, דהיינו ביום קבלת היתר בניה הלכה למעשה, או לחלופין ביום מכירת הנכס והעברת זכויות הבנייה לאדם אחר.

 

בהקשר זה, ראוי להבהיר שגם במקרים שבהם זכויות הבנייה לא מומשו בפועל, עדיין מחויבים בעלי הנכס בתשלום ההיטל. ניתן למנות מגוון סיבות שבגינן אפשר להגיש בקשה לביטול או להפחתת היטל השבחה, כגון קבלת דרישה לתשלום ההיטל על אף הפטור, הערכת יתר בשווי זכות הבנייה, הערכת יתר בשווי הנכס ואו זכויות בנייה שבלתי ניתנות ליישום בהווה מסיבות שאינן תלויות בבעל הנכס.

 

הגשת ערעור לוועדת ערר או הגשת בקשה למינוי שמאי מכריע

כאמור, קיימים שני הליכים שונים להגשת בקשה לביטול או הפחתת היטל השבחה שהם: הגשת ערעור לוועדת ערר או הגשת בקשה למועצת שמאי מקרקעין למינוי שמאי מכריע.

 

הפנייה לוועדת ערר נעשית רק במצבים שבהם מערערים כנגד הרשות המקומית על עצם התשלום עצמו ולא על גובה החיוב, כמו לדוגמה, במקרה של פטור (למשל השבחה במקרקעין למגורים באזור או יישוב שהוכרז כשכונת שיכון, השבחת נכס לצורך בניית ממ"ד או התאמות נגישות וכן הלאה).

 

 

הגשת בקשה למינוי שמאי מכריע נעשית במקרים שבהם ישנה מחלוקת הנוגעת לגובה ההיטל. חשוב להדגיש שבדיקת הדרכים להפחתת היטל השבחה יכולה להתבצע על ידי שמאי מקרקעין בלבד, ומוטב להסתייע בשמאי מקרקעין המתמחה בתחום ספציפי זה, על מנת לוודא שאכן כדאי להגיש ערעור.

לקוחות
ממליצים
עו"ד מני בן מאור

מנכ"ל קבוצת דייברגון נדל"ן

חברת טדי שמאות וניהול מספקת לחברת דייברגון שירותי שמאות משנת 2013. עד כה ערכה החברה כ - 120 דו"חות אפס ובחינות כלכליות של פרוייקטים בתחום התחדשות עירונית/תמ"א 38/פינוי בינוי. על סמך דו"חות אלה חברת דייברגון, השקיעה כ – 80 מיליון ₪ ב- 19 פרויקטים של התחדשות עירונית ש -16 מהם הסתיימו זה מכבר בהצלחה.

ברצוננו להדגיש כי טדי מספק שירות מקצועי ויעיל תוך עמידה בלוחות זמנים.

rating
רשות מקרקעי ישראל

תקופת השירות כחלק מצוות שמאי המאגר של רשות מקרקעי ישראל: 2005 - 2017

עבודתך המקצועית, אשר נעשתה תוך נאמנות ומחויבות למערכת, ראויה לציון.

ניכר כי השירות ניתן מתוך אכפתיות והבנת צרכי הרשות.

rating
חברת בזק

איל טדי הראל מספק מעל 10 שנים שירותי שמאות מקרקעין לחברת בזק.

השירות המקצועי של איל טדי הראל כולל הערכות שווי שוק של נכסים, וכן בחינת חלופות השבחה ואפשרויות לנכסי בזק השונים. איל מטפל גם בהפחתת חיובי היטל השבחה וכן עורך עבור החברה חוות דעת מומחה לבית משפט לפי צורך.

אני סמוך ובטוח כי גוף שיעבוד עם איל טדי הראל ייהנה מרמת מקצועיות ושירות גבוהים בשילוב עם מידות ראויות.

rating
עו"ד אופיר פורת

לשעבר היועץ המשפטי של החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה בע"מ

טדי, היה לי העונג לעבוד איתך לאורך השנים. 

עבודתך המקצועית בכתיבת חוות הדעת ובחקירות בבית המשפט עזרו לנו מאוד בעשיית הצדק ההיסטורי!

תודה ואשמח להיות בקשר!

rating
ניר אנגל

דרור אנגל נכסים בע"מ

השמאי איל טדי הראל מלווה את חברתנו בהכנת שומות למטרות שונות מזה מספר שנים.

נוכל להמליץ עליו בחום ולציין את הישגיו המרשימים בעבור חברת דרור אנגל נכסים שחסכו לחברתנו מאות אלפי שקלים בחיובי היטלי השבחה וכן את מקצועיותו, בין היתר, גם בהתייעצויות אשר אנו עורכים עימו מעת לעת לגבי נכסים קיימים וחדשים, והכל עם תודעת שירות גבוהה ואנרגיה טובה הראויים לציון. 

rating
יו בנק
הבינלאומי
אוצר החייל
מסד
עריית תא
אור יהודה
דיווטרון
בזק
גני תקוה
גבעת שמואל
הימנעותה

למידע וקבלת יעוץ השאירו פרטיכם כאןואנחנו נחזור אליכם בהקדם