paper plain icon
פנו אלינו כאן
close icon
אנחנו כאן, תמיד לשירותכם!
רוצים שנציג טדי ישוב אליכם? השאירו פרטיכם כאן ונתקשר בהקדם

שלבי עבודתו של שמאי מקרקעין בהערכת שווי הנכס


שמאי מקרקעיןכשמתעורר הצורך בהערכת שווי קרקע, דירה או בית פרטי, האמונה הרווחת היא שעבודתו של שמאי מקרקעין מסתכמת בסיור קצר בתוך הנכס וסביבתו ויציאה לדרכו לאחר דקות ספורות כדי להכין את דוח שומת מקרקעין. מבית חברת טדי שמאים מציינים שניתן לדמות את החלק החשוף בעבודת שמאות המקרקעין לקצה קרחון, בעוד שמרבית הפעולות נסתרות מעינו של מזמין השמאות. 

לצורך הערכת שווי הנכס נדרש שמאי המקרקעין להגיע פיזית אל המקום כדי לבצע מדידה. במידה ואין תיק בניין שאז יש לבצע מדידת לייזר מלאה. במקרים שבהם קיים תיק בניין, נהוג לערוך מדידה מדגמית לשם אימות הדיוק של התשריט ההנדסי. זהו השלב הגלוי לעינו של הלקוח, בעוד שבמשרדו נוקט שמאי מקרקעין מקצועי בפעולות רבות נוספות עד להנפקת דוח שומה מקיף ומנומק.

 

למידת סביבתו התכנונית, העסקית והפיזית של הנכס

השלב הבא כרוך בלמידת סביבתו התכנונית, העסקית והפיזית של הנכס, לרבות שינויים עתידיים בייעוד הקרקע, התפתחות עירונית, אפיון הלקוחות הפוטנציאליים, בחינת רמות הביקוש, כמו גם קרבה לעורקי תנועה, קרבה לים וכן הלאה, כשהממצאים הללו נרשמים בסעיף תיאור הנכס שבגוף השומה. השלב הבא בעבודתו של שמאי מקרקעין כרוך בבדיקות משפטיות, תוך התבססות על נוסח הטאבו שקיבל לידיו ממזמין השומה או שהזמין ממשרד המשפטים. 

במקרה של פרצלציה (איחוד וחלוקה מחודשת של קרקע) או שהנכס רשום בפנקס הבתים המשותפים, שאז עולה הצורך בהזמנת התשריט של הבית המשותף שבו מופיע חלקו של כל אחד מבעלי הנכסים הן בנכס הפרטי שלו והן ברכוש המשותף, כשבכלל זה הצמדות כגון מרפסות, חניות, מחסנים וכיוצא בזה.

 

יתרת זכויות בנייה

ניתוח המצב המשפטי כרוך בבדיקת אישור זכויות, חוזה חכירה, רישום הנכס כהלכה על שם המחזיק מתוקף הסכם (הבעלים החוזי), הוראות מיסוי מטעם מנהל מקרקעי ישראל וכול ממצא שעשוי להשפיע על שוויו של הנכס. בדיקה חשובה נוספת המתבצעת מתוקף תפקידו של שמאי מקרקעין היא יתרת זכויות בנייה. 

תכניות עירוניות שונות עשויות להתעדכן מעת לעת ולהקנות לבעלי הנכסים זכויות בנייה, כמו אפשרות להרחבה של הדירות באופן משמעותי, תוספת חדר, תוספת קומה וכדומה. 

זכויות הבנייה הללו מקנות תוספת לשווי הנכס, אך המציאות היא שרבים מבעלי הנכסים אינם מודעים לכך כלל. בשלב האחרון מציין שמאי המקרקעין בדוח את העקרונות המשפטיים והכלכליים בהם עשה שימוש לצורך הערכת שוויו של הנכס בצירוף תרשימים ומסמכים רלוונטיים.

 

שמאי מקרקעין: קווים לדמותו 

עומדים לקראת רכישה של דירה? ההסתייעות בשירותיו של שמאי מקרקעין בתהליך זה עשויה למנוע לא מעט בעיות מיותרות, הפסדים כספיים ועגמת נפש בהמשך, ובפרט לנוכח העובדה שרכישת דירת מגורים מהווה עבור רובנו הצעד הכלכלי המשמעותי ביותר שאנו עתידים לבצע לאורך החיים. 

מבית חברת טדי שמאים מציינים שבעסקאות נדל"ן נהוג לערב גורמים מקצועיים שונים, בהם מתווכים, יועצי משכנתאות, עורכי דין, חברות בדק בית, מהנדסי בניין וכן הלאה. עם זאת, שמאי מקרקעין הוא הגורם המקצועי היחידי שמורשה על פי חוק להוציא דו"ח שומת מקרקעין, מסמך בעל תוקף משפטי וכולל ‏‏בתוכו בדיקות והתייחסות במכלול רחב של פרמטרים חשובים בהתאם לתקינה השמאית.

 

תמונת מצב מלאה על הנכס ושוויו

הדו"ח שמנפיק שמאי מקרקעין מקצועי מספק מידע חשוב שמסייע לקבלת תמונת מצב מלאה על הנכס ושוויו ובגיבוש ההחלטה האם אכן כדאי לרכוש את הנכס. הדו"ח עוסק, בין השאר, בבדיקת המצב התכנוני וייעודי הקרקע של הנכס וסביבתו, הן מבחינת התשתיות הקיימות והן מבחינת התכנון בהמשך. כך לדוגמה, במידה ומתעתדים לרכוש דירה שמשקיפה לים, שווה לבדוק ולוודא שלא מתוכנן להיבנות גורד שחקים שיסתיר את הנוף עליו שילמנו את מיטב כספנו.

בהיבט המשפטי בודק שמאי המקרקעין מיהו בעליו של הנכס, כיצד הוא רשום במנהל המקרקעין, האם יש עליו שעבוד וכיוצא בזה, זאת על מנת להבטיח שהנכס שרכשנו אינו שייך לאדם אחר. בדיקת היתר בנייה מורכבת מהשוואה בין רישיון הבנייה של המבנה לבין המצב הנתון בשטח כדי לוודא שאין חריגות בנייה.

 

מסים, היטלים ותשלומים נוספים

לצורך עריכת הבדיקה ההנדסית מסתייע השמאי במהנדס קונסטרוקטור, שמגיע אל הדירה כדי לבדוק את מצבה הפיזי ושאין בה ליקויים כמו רטיבויות או סדקים שעלולים להוביל לבעיות בהמשך. ניתן להיעזר בשמאי מקרקעין בנוגע למסים, היטלים ותשלומים נוספים בהם מס רכישה, מס שבח, היטל השבחה, תשלומים למנהל המקרקעין וכדומה. 

הדבר מאפשר קבלת הערכה כללית לגבי העלויות הצפויות במהלך מכירה או רכישת הנכס מבלי שתהיינה הפתעות עתידיות. בהקשר זה, במצבים שבהם הקרקע בבעלותה של רשות מקרקעי ישראל, שאז אנו עשויים להידרש לתשלומים שונים כגון דמי חכירה, דמי היוון, דמי הסכמה, דמי היתר ועוד. במקרים רבים קיימות דרכים להפחתת המסים הללו לעתים אף לבטלם, ושמאי המקרקעין הוא הכתובת הנכונה לבירורים מסוג זה.

 

לקוחות
ממליצים
עו"ד מני בן מאור

מנכ"ל קבוצת דייברגון נדל"ן

חברת טדי שמאות וניהול מספקת לחברת דייברגון שירותי שמאות משנת 2013. עד כה ערכה החברה כ - 120 דו"חות אפס ובחינות כלכליות של פרוייקטים בתחום התחדשות עירונית/תמ"א 38/פינוי בינוי. על סמך דו"חות אלה חברת דייברגון, השקיעה כ – 80 מיליון ₪ ב- 19 פרויקטים של התחדשות עירונית ש -16 מהם הסתיימו זה מכבר בהצלחה.

ברצוננו להדגיש כי טדי מספק שירות מקצועי ויעיל תוך עמידה בלוחות זמנים.

rating
רשות מקרקעי ישראל

תקופת השירות כחלק מצוות שמאי המאגר של רשות מקרקעי ישראל: 2005 - 2017

עבודתך המקצועית, אשר נעשתה תוך נאמנות ומחויבות למערכת, ראויה לציון.

ניכר כי השירות ניתן מתוך אכפתיות והבנת צרכי הרשות.

rating
חברת בזק

איל טדי הראל מספק מעל 10 שנים שירותי שמאות מקרקעין לחברת בזק.

השירות המקצועי של איל טדי הראל כולל הערכות שווי שוק של נכסים, וכן בחינת חלופות השבחה ואפשרויות לנכסי בזק השונים. איל מטפל גם בהפחתת חיובי היטל השבחה וכן עורך עבור החברה חוות דעת מומחה לבית משפט לפי צורך.

אני סמוך ובטוח כי גוף שיעבוד עם איל טדי הראל ייהנה מרמת מקצועיות ושירות גבוהים בשילוב עם מידות ראויות.

rating
עו"ד אופיר פורת

לשעבר היועץ המשפטי של החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה בע"מ

טדי, היה לי העונג לעבוד איתך לאורך השנים. 

עבודתך המקצועית בכתיבת חוות הדעת ובחקירות בבית המשפט עזרו לנו מאוד בעשיית הצדק ההיסטורי!

תודה ואשמח להיות בקשר!

rating
ניר אנגל

דרור אנגל נכסים בע"מ

השמאי איל טדי הראל מלווה את חברתנו בהכנת שומות למטרות שונות מזה מספר שנים.

נוכל להמליץ עליו בחום ולציין את הישגיו המרשימים בעבור חברת דרור אנגל נכסים שחסכו לחברתנו מאות אלפי שקלים בחיובי היטלי השבחה וכן את מקצועיותו, בין היתר, גם בהתייעצויות אשר אנו עורכים עימו מעת לעת לגבי נכסים קיימים וחדשים, והכל עם תודעת שירות גבוהה ואנרגיה טובה הראויים לציון. 

rating
יו בנק
הבינלאומי
אוצר החייל
מסד
עריית תא
אור יהודה
דיווטרון
בזק
גני תקוה
גבעת שמואל
הימנעותה

למידע וקבלת יעוץ השאירו פרטיכם כאןואנחנו נחזור אליכם בהקדם